Jak to vše začalo

V březnové diskuzi se začali lidé zajímat o borderky na Zlínsku. Byl zmíňen pejsek Cash a lidé diskutovali nad jeho bázlivostí a chovem BOC z chovatelské stanice Cinderella´s Ranch. Protože jeho problémy nastaly vinou chovatelky ze CR a stále trvají, přiblížila je i ostatním. Nebyla sama, kdo měl s borderkou z této chovatelské stanice problémy, proto si nyní naše příběhy můžete přečíst. 

Na této stránce naleznete vzkazy, které souvisí s řešením našeho problému (příspěvky naše). Jsou vloženy tak, jak byly napsány. Ostatní můžete nalézt na fóru Border Collie na www.seznam.cz.

(cit. 27. 3. 2010 https://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&forum_ID=16434&ID_from=54476026&dir=1&auth=)

 

PetulecD - 16.03.10 08:55:14

Já sice nejsem přímo z Otrokovic - jsem ze Zlína, ale do Otrokovic chodíme občas na procházky. Ta hnědobílá borderka byl nejspíš náš kámoš Cash Cool Cinderella's Ranch ( https://cash-mars.webnode.cz/cash-cool/o-cashikovi/ ).
Jinak je v Otrokovicích ch. stanice Wonderfull Dream, ti mají 2 trikolorní fenky. Jinak o žádné jiné nevím. Ale vzhledem k tomu, že je v Otrokovicích krásné prostředí na procházky, chodí tam často venčit i Zlíňáci a tam už je borderek o něco víc.

M.Ulovcova - 16.03.10 10:22:51

RE: Dotaz
docela mě to zaráží, přečetla jsem si o Cashíkovi povídání a píšou,,Je úžasný pejsek, hravý, živý, tulivý, akorát, když nastane čas venčení, zasekne se a nechce ven. Bohužel měl zanedbanou socializaci, proto teď usilujeme o to, aby se Cashi zbavil všech splínů a obav z lidí." Už tady bylo hodně příspěvků o Ch. s. Cinderella's Ranch a asi tam bude opravdu něco špatně, když skoro každý z této chovky si stěžuje na bázlivost atd.

renny.jenny - 16.03.10 11:14:18

RE: Dotaz
jj, Miško , o této chs by tu mohla psát i Jessie06, ta má Brendy také z této chs a také čuba není nejsocializovanější ... :-) .. Asi tam opravdu bude něco špatně ...

Sashinkaa - 16.03.10 14:32:32

RE: Dotaz
Yop, se Smajlem jsme na tom stejně (polobrácha Cashe), bojí se dost lidí. Opravdu by mě zajímalo, co se tam děje.

Nuggetkaa - 16.03.10 21:11:48

RE: Dotaz
Pěkný večer, ano, já a můj Cashík jsme z Otrokovic. Je to naše všechno, ale co jsme si s ním zažili, bych nikomu nepřála. Dovezli jsme si ho v pěti měsících, nic neznal, auta, lidi, autobusy, trolejbusy...prostě nic. Jediné, čeho se nebál, byli psi. Na přítele si zvykal 14 dní, a to bydlel s ním v jednom bytě. Stačilo, aby vynesl koš a už ho neznal. U chlapů má značné problémy. Doteď je venčení pro něj utrpení.
Paní chovatelka nám napřed tvrdila, že je to socializační fáze, pak to, že mu přecvaklo cestou k nám domů (nic negativního nemohl zažít)... Říkala, že chodili stále do města a věnovali se jim, i když měli naráz zřejmě kolem 15 psů. No, zažili jsme si spousty nepravd ze strany této chovky, vím, že jedna paní si stěžovala i na to, že zaplatila zálohu za pejska, kterého nedostala.
Bohužel jsou všechny borderky odtud vystrašené, slyšela jsem snad jen o jedné, která byla v pořádku a majitelka je kamarádka chovatelky.
Naše zkušenosti jsou jen špatné, bohužel. Nemohu ji chválit a spokojit se s tím, jak se psy zachází. Pokaždé, když se někdo diví, co mu je, je mi z toho smutno.
Všichni, co viděli na kynologickém klubu ve Zlíně, kam chodíme od počátku a jejichž členům vděčím opravdu nesmírně za veškerou pomoc, jsou úžasní, by mi potvrdili, v jakém stavu jsme přišli. Doporučovali mi podat stížnost, ale je nás zatím asi jen pět borderkářů. Tak uvidíme, jestli se k nám někdo přidá. O třech vrzích psů není mnoho slyšet.
Zdravíme, Jarmila a Cash

PetulecD - 16.03.10 23:21:41

RE: Dotaz
Já můžu bohužel slova Jarči jen potvrdit. Když k nám s Cashíkem přišla poprve na cvičák, nevěřila jsem vlastním očím. Nikdy jsem se s tak ustrašeným psem ještě nesetkala. Cash se bál už jen toho, že se na něj člověk podíval a nedej bože, aby k němu někdo třeba jen natáhl ruku. Měl obrovské štěstí, že se dostal k tak skvělému člověku jako je Jarča, která se mu snaží ze všech sil pomoci a věnuje se mu opravdu naplno. Díky její obrovské snaze se Cashíkovo chování pomalu zlepšuje, ale bohužel se obávám, že jeho socializace ze strany chovatele byla natolik zanedbaná, že si ponese následky do konce života.
Proto doufám, že tohle bude dostatečným varováním pro ostatní, kteří uvažují o koupi štěňátka z této chov. stanice. To, co zažívá Jarča, bych opravdu nikomu nepřála.

zazgiru - 16.03.10 23:26:57

RE: Dotaz
Co se tady píše je fakt smutné, ale proč si tedy takové štěně brali? Ze soucitu, nebo nevědomosti? Pokud budou i dál takoví kupci, budou dál i takoví chovatelé - bohužel...

Nuggetkaa - 16.03.10 23:34:45

RE: Dotaz
Ano, tehdy to byla částečně nevědomost a také se ve stanici, uprostřed lesů na ranči, nechoval tak, jako když přišel do civilizace. Třeba tímto alespoň trochu pomůžu také těm "nevědomým", jako jsem byla já. Ale myslím si, že každý, i když se zkušenostmi, může na toto lehce narazit.

Jalulu - 16.03.10 23:45:28

Lulu
Zdravím do diskuze,
nevědomost?? soucit?? nevím jestli víte o čem píšete .Každopádně musím říc,že se psy mám celoživotní zkušenosti a na Ranči jsou štěňata zvyklé, navíc jsou doneseny z místnosti kde tráví zavřené celé dny .Když se pak dostanou ven jsou šťastné a vše prozkoumávají,tudíž to na nich nepoznáte.Jakmile ale psa odvezete je vystrašený a vykulený.
Až doma začínají problémy v jiném prostředí.Věřte vím o čem mluvím

Jalulu - 17.03.10 00:17:36

Lulu
Zdravím všechny BOCaře
Musím se přidat k diskuzi o chovatelské stanici Cinderella´s Ranch ...POZOR na tuto chovku. Řeči ,které paní chovatelka píše na svém webu je jen sladké mámení. Štěňata u ní žijí pouze v místnosti a s nikým nepřichází do kontaktu. Mám od ní fenu Beatrice Cinderella´s Ranch. Fenu jsem si brala v 9 týdnech .Když jsem od ní odjížděla štěně mi chtělo proskočit oknem v autě,bylo vystrašené :-(
Nevěnovala jsem tomu pozornost a říkala jsem si,že je to normální při takové změně,že některá štěňata to mohou nést špatně. Doma štěně vrčelo na všechny kolem. Vykuleně se dívala a jevila známky paniky,když se k ní někdo přibližoval. Fena má navíc zlomený ocas a bojí se více mužů. Na mého otce a bráchu si zvykla,až po roce a to na ní nikdy ani nezvýšili hlas.Navštívila jsem s ní řadu odborníků všichni se shodli, že jde o špatnou socializaci v prvotní fázi života.Měla jsem bohužel smůlu ,fena se mi doma po příjezdu začala počurávat ,byla zkrátka jako průtokový ohřívač. Navštívila jsem veterináře a po řadě testů mi řekli,že se nejspíš jedná o vrozenou vadu - dědičnou.
Když jsem to psala paní chovatelce napsala mi ať feně dám napít jen po jídle,že se asi moc přepíjí a nemá si toho všímat. Nevím jak bych si neměla všimnout,že je štěně komplet mokré a pod ním je obrovská louže.Když jsem fenu sledovala bylo vidět jak jí samovolně moč uniká. Následovalo odborné kontrastní vyšetření kde se ukázala dvojitá vrozená vada ektopický uretr. Chovatelce jsem tedy po 5 dnech volala,že jí štěně vrátím. Ona mi řekla,že ho za žádnou cenu nechce ať ho utratím a že mi dá jiné. Fena ale kromě počurávání byla veselá a hravá, nemyslím že chtěla umřít. Nechali jsme tedy fenu operovat a kupodivu mi chovatelka za ni vrátila peníze, které alespoň částečně pokryli operaci.Fena se přetala počurávat až po prvním hárání ale vždy u hárání se opět problém vrátí.Co se týká strachu se fena hrozně bála všech,nenechala na sebe sáhnout a měla problém kolem někoho projít a to už od těch 9 týdnů. Neustále jsme jí brali do rušného prostředí a až nyní,když má 15 měsíců se to zlepšilo problém byl i se psy bála se všech. Zkrátka nikomu nic takového nepřeji zažít. Fena je náš miláček ale bázlivá zůstane jako všechy štěňata ze Cinderellaś Ranche. P. chovatelka mi navíc nechtěla vydat PP a to i přes to,že jsem jí hned řekla,že jí nikdy nenechám štěňata. Pokud to takto chtěla měla mě upozornit hned,že mi průkaz nevydá,pak by to bylo v pořádku.

Jalulu - 17.03.10 00:25:48

RE: Lulu
Když jsem na průkazu trvala s odhodláním,že napíšu stížnost na klub PP mi poslala s 3 stranami A4 jak jsem špatný člověk a že zvažuje poat na mě trestní oznámení za šíření pomluv na internetu :-D
Paní chovatelku jedna věc je pomluva a druhá věc je pravda!!!!!
Všehny varuji dejte si pozor ať nedopadnete stejně jako mi.
Z počátku mi to nepřišlo divné až střípky, které se postupně poskládali mi ukázali mozaiku lží Cinderella´s ranče je pouhá množitelská stanice. Kéž by takové vymizeli a zůstali jen čestní a dobří chovatelé,které tímto zdravím a skládám čest jejich oddané a kvalitní práci

Pajjulinka14 - 17.03.10 06:45:42

RE: Lulu
tak to je tead fakt hnus ;-(( ... nevim proč si teda někdo ty štěnda pak pořizuje , když to dopadne takhle... :-[

zazgiru - 17.03.10 08:57:43

RE: Lulu
No a jsme u toho - protože je někdo koupí...
Vím že hodně věcí se nepozná hned, ale pokud se štěně bojí lidí, tak už nějaké náznaky být musely.
Každopádně je fajn, že takto varujete další možné kupce, pokud je Vás víc a za svými názory si stojíte, proč nenapíšete nějaký člek - třeba do borderholicu, nebo i do národního časopisu. Sem se dostane jen hrstka lidí...

Pajjulinka14 - 17.03.10 12:46:01

RE: Lulu
mně se colleta chvilku z ničeho nci taky bála lidí,né ,že by e bála přímo,ale byla taková nedůvěřiváa to je to vlastní odchov .Ke štěndům chodila celá ves+ kamoši a známí , ale prostě měla chvilku kdy byla takhle divná,tak sem jí tahala ještě víc mezi lidi a už je v pohodě..stát se to může ani nevíš jak,ale tak jedomu štěněti a né každýmu ze všech vrhů... :-[

Nuggetkaa - 17.03.10 09:03:41

RE: Lulu
Nám paní "chovatelka" ohledně bázlivosti radila, že máme Cashe nechat být, jen ho nutně vyvenčit a vůbec nevodit mezi lidi, snažit se, aby s ničím rušivým nepřišel do styku. Což by mělo katastrofální důsledky a náš pes by se z toho již nikdy nevzpamatoval. Také jsme navštívili odbornici v Brně přes psí chování (stoprocentně zanedbaná socializace v útlém věku štěněte), radí nám, jak postupovat, ale když se s ním jeden den vynechá, opět se vrací zpět na začátek. Je to takový věčný koloběh. Neustále se snažíme být v ruchu a mezi lidmi, ale i přes to před nimi utíká, třese se stresem. Šáhnout na sebe v žádném případě nenechá, ani je nepustí k sobě blíž a odhání je.
Některé postupy nám trochu pomáhají, ostatní se snaží psa odnaučit brát si od cizích lidí, my se snažíme, aby ho krmili, protože je to jedna z cest. Avšak náš pes venku odmítá jíst, pouze na cvičáku a místech, kde se cítí bezpečně (a rozhodně ne ode všech lidí).
Paní chovatelka nabízela pětiměsíčního "perfektně vychovaného, velice milého a poslušného psa", který nic neuměl, měl problémy s hygienou, navíc se mu projevilo parazitologické onemocnění, které nás téměř půl roku stálo 2000 měsíčně. Teď už se naštěstí přišlo na to, co mu je a je vyléčený, ale každoměsíční průjmy a zvracení byly děsivé.
Také mi tvrdila, že chová BC asi 20 let. Tato informace je už i z pouhých stránek mylná.
Se vším také souvisejí informace o "perfektním zdraví" všech psů - Absaroka Cinderella´s Ranch má HD 2/0 (Cashova babička, matka vrhu B). U štěňat je taktéž uvedeno perfektní zdraví, ale to je už podle předchozího příspěvku jasný nonsens. Náš pejsek teprve půjde na vyšetření a já se už teď obávám zděděných vad.
Dali jsme za Cashe 11 tisíc, nejprve splátku 5 a pak chtěla paní chovatelka doplatek nebo cenu za 2 štěňata. Protože nejde v žádném případě uchovnit a ani z desetiny nedosahuje předkládaných kvalit, žádali jsme po ní alespoň snížení ceny. Poslala jsem jí dopis se shrnujícími vadami, přečetla si ho nejspíš jen v mailu, papírový dopis se mi vrátil zpět. Pak mne začala samozřejmě všude pomlouvat, jako ostatně všechny, kteří se jí nějakým způsobem postavili na odpor. My jsme nakonec doplatili plnou cenu a papíry máme, ale dejte si pozor také na to, že moc nevydává smlouvy na psy.
Tvrdí, že ta pravá borderka je bázlivá. Uvažte sami, co si o tom všem myslet.
Zároveň přidávám: tohle je pouze pohled na borderky očima CR. Nemůže to být pomluva, poněvadž byla tato slova řečena samotnou chovatelkou.

 

Jessie06 - 17.03.10 11:30:50

RE: Lulu
Ted uzmusim take zareagovat.
Brendu jsem si brala v jejím roce. Jak uz bylo napsany chovatelka mi ji nabidla ted cituji z sms (vsechny sms i maily mam pro pripad uschovane) "Dobry den, jelikoz jsem dostala pracovni nabidku kterou si nedovolim odmitnout, hledam novy domov pro tu kouzelnou modrou fenku borderky. Je uplne jina nz Zara - k lidem vsem je suvereni, je velika osobnost, ac se teprv rysuje a magenialni hlavu - je ji u me skoda.Brenda je uzasna ! je ji 11 mes, ma superfektni mechaniku..." dalsi pak " Hlavu ma okouzlujici ale ten obsah navic ! Je obnormalne inteligentni a vnimava" To ze je vnimava je pravda ale bohuzel ve smyslu vnima vsechno a boji se toho coz uz tam samozrejme neni. V kazde sms ji chvali buh vi jak a brenda tou povahou na nic nema. Psala jak uzasne dela agility a jak ji to bavi. Kdyz sem to s ni zkousela do tunelu jsme i cpali jak stene. Jak se psalo odmenu si venku kde se neciti dobre nevezme a to ani odemne. abizela mi bezvadnou povahove uzasnou fenu brenda se k tomu ani neblizila. Kdyz sem ji psala jake mame problemy resila to puvodne ze to mam ignorovat. Pak mi napsala ze si toho nemam vsimat protoze pry deda otce je bazlivý a stenata to maji z otcovi strany. Kdyz sem Brende delala DKK mysleli jsme ze nam vyde trochu horsi snimek nez je a na pra cea se zjistilo ze ma brendy bud neleceny zanet nebo poraneni oka. Kdyz jsem ji psala o dkk zanetu oka nebo jeho poraneni a zanetu dasni napsalami opet cituji: zatím všechny změření sourozenci mají nuly, a z prvého vrhu Quatmičky mají úplně všichni nuly,až na 2 pejsky co se nerentgenovali ( co vim zatim zadny sourozenec dkk nema jen jedna sestra ktera ma 1/1 nechapu jak muze lhat i v necem co si muzu overit) Brenda vždy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! měla absolutně perfektní zuby a žádný úraz v oku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" zuby perfektni nemela protoze kdyz sem si ji odvazela na zuby jsem koukala a vrchni rezaky neprilehaly na spodni jak by meli ted uz se ji to soce srovnalo ale opet resili sme to s ni i na miste tak jak muze napsat ze mela vzdy zuby perfektni, a to oko... poraneni oka se muze stat kazdymu timto dala najevo jak se o psy stara ze mela asi neleceny zanet kdyz poraneni oka nebylo nikdy. Tim co pise jednomu majiteli stenete pise neco na drheho neustale o vsech roznasi jen pomluvy a nepravy si akorat skodi sobe. U bree jsou hlavne problemy z neznamych zvuku a situaci ktere mi radila at ji zavru do klece ze tam ma svuj klid.

Jessie06 - 17.03.10 11:33:17

RE: Lulu
zase cituji: " Zcela upřímně,takhle se chovají všichni od Saši Grygarů, a ve všech plemenech, co chová!" I kdyby ja nechci psa kterej mi pri hrknuti zavsu vleze pod skrin odkud ji nemuzu dostat pac je ta mezera fakt mala a nevim jak se tam vubec za takovou chvilku mohla dostat, za to co za brendu chtela chci psa jakyho mi slibovala!

Jessie06 - 17.03.10 11:34:14

RE: Lulu
Jo a toto neni pomluva jsou to fakta ktera mam uchovana na mailu a v smskách.

Sashinkaa - 17.03.10 10:22:16

RE: Lulu
Lucko, s těmi papíry jsem dopadla dost podobně - PP mi sice přišel, ale na dobírku, za skoro 400Kč tuším. To jsem si samozřejmě nenechala líbit a trvala jsem na vrácení peněz s tím, že když je nedostanu zpět, ohlásím to na ČMKU. To mi chovatelka tvrdila, že to byl doplatek za štěně, že jsme se tak domlouvaly, že za něj doplatím ještě 500 při převzetí PP - samozřejmě jsme se na ničem takovém nedomlouvaly. Nakonec mi přišly peníze zpátky, s velmi milou smskou, kde mi psala přesně to, co tobě, že zvažuje, že na mě podá trestní oznámení za šíření pomluv na internetu a že má velmi dobrého právníka. Kéž by to byly pomluvy... Ještě mě osočila, že jsem jí poslala peníze za štěně o 14 dní dýl, než byl smluvený termín. K její smůle si všechny ústřižky z větších plateb schovávám.
Smajlík na tom naštěstí není tak špatně jako Cash a Beatrice, snad proto, že jsme si ho brali v 8 týdnech, nevím. Když jsme odjížděli, byl docela v pohodě, spal v autě na zadní sedačce - akorát, když jsme zastavili vyvenčit, tak se všude rozhlížel a měl trochu vystrašený výraz, nehnul se ode mě a vyčůrat se nevyčůral. Když jsme přijeli domů, vzali jsme ho na zahradu seznámit se zbytkem smečky, což proběhlo relativně v pohodě. Problémy se začaly objevovat postupem času. Už jako malé štěně štěkal na sousedy - venku i vevntiř, ale hlavně když nečekaně vyšli zpoza rohu. To už se mi přestávalo líbit. Poté štěkal nejen na sousedy, ale i na lidi na procházce, kteří třeba vyšli zpoza křoví, nebo na děti. Nechápala jsem proč, socializaci jsme se věnovali opravdu důkladně, vozila jsem ho na agility závody, do města, MHD, vlakem, seznamovala se psy, atd... A tak jsem se po lidech začla ptát, jestli o této CHS něco neví. Kladnou větu jsem slyšela jen od kamarádky chovatelky.
Teď jsme na tom tak, že v davu lidí projde, ale je na něm vidět, že mu to nedělá příliš dobře. I když se snažíme být co nejčastěji v kontaktu s lidmi, Smajl na sebe pořád nenechá sáhnout a vadí mu i když na něj někdo mluví. Dětí se bojí asi nejvíc. Strach projevuje tak, že se stáhne a začne štěkat - většina lidí vždycky uskočí a začne se bát. Když se ten člověk nebojí, přidřepne si na úroveň psa, Smajlík se i nechá pohladit - ale tohle platí jen u žen. Čeká nás asi ještě dlouhá a možná nekonečná cesta.

Pajjulinka14 - 17.03.10 12:51:16

RE: Lulu
eh bože..to co tu píšete,je ,ale fakt přehnaný..by mě zajímalo čím to vlastně aspon krmí,když zanedbává takhle dzravía všechno...nahlásit by tohle fakt chtělo.. :-[

Jessie06 - 17.03.10 13:27:26

RE: Lulu
pry brit care a pedigree junior... a pry ji odmitala brenda calibru ale kdyz sem trochu vzala brenda to zhltla... v dalsi sms pise ze jsou vseci na purine a quatma odmitka pedigree krome junorky... no... tak si vyber...

Nuggetkaa - 17.03.10 16:15:31

RE: Lulu
No nám zase tvrdila, že jsou krmeny Royal Canine a později Ankou. Ale když jsem porovnávala granule, které mi odsypala, krmila štěňata granulemi Anka pro dospělé psy.

Sashinkaa - 17.03.10 20:06:17

RE: Lulu
Nám tvrdila, že krmí anglickým krmivem, které jí dováží z tama muž a tady se rozhodně sehnat nedá a že se kvalitou dá přirovnat k RC, ale že je ještě lepší. RC nám následně doporučila jako nejlepší krmivo zde sehnatelné.

 Giby-Smajla - 17.03.10 17:04:01

RE: Lulu
Jsem děsně ráda, že mne Jessie06 od této chs odradila, při hledání štěníka jsem chtěla volit tuto chs. Teď jsem nesmírně ráda, že jsem se štěndem počkala a stále čekám

Jalulu - 19.03.10 19:36:39

RE: Lulu
Taky si pamatuji na noční můry,kterými Bubba trpěla,když jsme jí dovezli. Spala a zničeho nic vyskočila začala strašně kňučet až výt,z leže vyskočila na čtyři a běžela pryč,než si uvědomila,že je jinde. Psi mají běžně sny to i dnes má Bubba sny ze kterých štěká a hýbe nohama. To se ale nedá srovnat. Musela zažít něco opravdu zlého :-(.